Župa Brod Moravice osnovana je u 14. stoljeću. U općini Brod Moravice ukupno su tri župe s 13 crkava i kapelica, koje predstavljaju značajnu i bogatu kulturno-povijesnu baštinu.
Župna crkva svetog Nikole
Blagdan: 6.12.
Crkva sv. Nikole koja je, uz gerovsku, najstarija na području Gorskoga kotara. S natpisa na pročelju crkve vidljiva je godina njene gradnje 1434. Crkva je obnovljena 1834. godine. Na ploči je uklesan zapis: “Me seculo ab erectione qvarto devoti populi pietas restauraverat 1834., što znači: “Mene (tj.crkvu) je četiri stoljeća poslije podignuća obnovila pobožnost puka”. Osim u podu sačuvanih nadgrobnih ploča iz 18. st., u unutrašnjosti dominira dobro očuvan cjelovit inventar iz 19. stoljeća. U crkvi, jednobrodnoj građevini s višestrukom ap_sidom, nalaze se grobovi s nadgrobnim pločama iz 18.st. za koje se pretpostavlja kako su vječna počivališta nekih iz obitelji Zrinskih i Frankopana. Tijekom II. svjetskog rata, za Uskrs 1944., prilikom bombardiranja mjesta, izgorio je krov, ali je unutrašnjost sačuvana. Poslije rata obnovljeni su krov i toranj, crkva je u cijelosti adaptirana. Uz začelje crkve, iznad sakristije, na jugoistočnoj strani je zvonik – nekadašnji obrambeni toranj, “zrinski branič kula iz 16. stoljeća.”Nešto niže, sjeverozapadno, smješten je župni dvor koji datira iz 18. stoljeća. Završno oblikovanje crkve ostvareno je u 19. stoljeću. Crkva sv. Nikole i župni ured u Brod Moravicama 2004.g. proglašeni su kulturnim dobrom prema Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Župna crkva svetog Petra i Pavla
Blagdan: 29.6.
Crkva sv. Petra i Pavla u Podstenama jednobrodna je longitudinalna crkva s poligonalnom apsidom. Pred njezinim je pročeljem istaknut zvonik što je česta karakteristika crkvi ovoga kraja. a. U crkvu se ulazi kroz centriran portal na pročelju. Iznad njega je uklesani natpis s datacijom pregradnje crkve iz 1832. godine. Datacija izgradnje same crkve nije poznata. Natpis je važan ne samo zbog godine pregradnje nego i spomena da je crkvu izgradio podstenski puk. Unutrašnjost crkve je jednostavna, a ističe se glavni oltar svetog Petra i Pavla. U svetištu je svođena bačvastim svodom zasiječenim susvodnicama. Arhitektonski element svoda važan je u povezivanju s utjecajima stilova na ovo područje. Sadrži još dva bočna oltara posvećena Srcu Isusovu i Srcu Marijinu a na lijevoj strani postavljena je propovjedaonica. Prema tipologiji, ona je reprezentativni primjer specifične arhitekture na brodmoravičkom području.
Župna crkva uzvišenja svetog Križa
Blagdan: 14.9.
Crkva Uzvišenja sv. Križa u mjestu Šimatovo sagrađena je 1825. godine. Unutrašnjost crkve vrlo je jednostavna što se može primijetiti prema zidnim plohama koje su otvorene samo prozorskim okvirima. Svetište crkve prati oblik vanjskog zida. Crkva ima glavni oltar posvećen uzvišenju svetog križate i dva bočna oltara, posvećena svetoj Ani i svetom Kuzmi i Damjanu. Također, s lijeve strane sadrži i propovjedaonicu.
Kapela svetog Mihovila Arkanđela
Blagdan: 29.9.
Smještena je na brijegu uz mjesno groblje izvan naselja Šimatovo.
Prema zapisu na unutrašnjem zidu građena je 1672. godime, iako prema nekim istraživanjima akademika Branka Fučića datira iz 1551. godine. Na pročeljima su sačuvani votivni križevi u krugu u freskotehnici (pet krugova). Glavno pročelje preoblikovano je u 19. stoljeću. Bočna pročelja, kao i apsida, imaju izvorne pravokutne prozorske otvore. Prilikom obnove krov je prekriven limenim pločama, a negdašnji ravni strop zamijenjen otvorenim pogledom. Unutrašnjost crkve bila je bogato oslikana pa je sačuvano četrnaest križeva u krugu kao i manji dijelovi fresko-slikarija. Trijumfalni luk ukrašen je geometrijskim motivima, a oblik prozora prate cvjetni motivi u crvenoj boji. Kameni oltar također je oslikan, a središnji motiv čini križ u krugu. Unutrašnjost crkve popločena je kamenim podnim pločama. Crkva je od 2005. godine od strane Ministarstva kulture, Zavoda za zaštitu kulturne baštine u svojstvu zaštićenog kulturnog dobra. Od crkve svetog Križa do crkve svetog Mihovila vodi Križni put s četrnaest postaja križnog puta.
Kapela svetog Andrije
Blagdan: 30.11.
Kapela svetog Andrije izgrađena je 1625. godine na brijegu Pargu iznad Brod Moravica i sela Kuti kao zavjet protiv stočne kuge. Jednobrodna je crkva koja ima poligonalno svetište koje se direktno, bez apsidalnog ramena, nastavlja na perimetralno ziđe broda. Pravokutni portal zaključen je jednostavno profiliranim arhitravom. Na pročelju je sačuvan mali zvonik na preslicu. Iz crkve se stanovnicima obližnjih mjesta javljalo svjetlosnim i zvučnim signalima o iznenadnadnim provalama Osmanlija na tom području.
Kapela sv. Lucije
Blagdan: 13.12.
Godina izgradnje kapele sv. Lucije u Goršetima stavlja se u 17. stoljeće. Jednobrodna crkva zaključena je poligolanom apsidom s ravnim stropom, vjerojatno stoga jer je izvorni rebrasti svod bio porušen. Na njenom pročelju nalazi se dvostruka preslica, rijedak motiv na području Gorskog kotara. S bočne strane nalaze se dva prozorska otvora koja su nesimetrično postavljena u odnosu na ostatak zida. Na vanjštini su vidljivi ostaci nekadašnjih posvetnih križeva.Preslica na pročelju je primjer motiva koji se pojavljuje na crkvama u dolini Kupe. Unutrašnjost je vrlo jednostavna, a najvažniji element je glavni oltar s kipom sv. Lucije u središtu retabla koji je postavljen 1902. godine. S bočnih strana nalaze se korske klupe.
Crkva Sv. Duha
Blagdan: Duhovo, pomična svetkovina
U Malim Dragama, u središtu mjesta, 1892.g. ranije sagrađena kapela produžena je i povišena. Izgrađen je i novi zidani zvonik umjesto negdašnjeg drvenog. Kapela je jednostavna građevina višekutna oblika i četvrtastog zvonika ispred zapadne fasade. Unutrašnjost je svođena. Ima rebra koja se spajaju u središnjem zaglavnom kamenu. Kameni okvir vrata je spljoštenog luka. Upravo svod i luk predstavljaju zakašnjele rustikalne gotičke oblike nastale u 17. stoljeću. Krovište je nedavno pokriveno običnim biber crijepom Piramidalni završetak zvonika ima obojeni lim. Unutrašnjost crkve vrlo je jednostavna. Nad brodom se prostire ravni žbukani strop. Nad poligonalnim svetištem radijalno položena kamena rebra nose svod. Pjevalište je možda nastalo u kasnom 18.stoljeću, no to se ne može sa sigurnošću tvrditi. Prema svemu sudeći crkva je građena u više faza. Sadrži tri oltara, glavni oltar podvećen Duhu svetomu sa slikom Presevetoga Trojstva, i dva bočna oltara posvećeni svetom Valentinu i sv. Antunu Padovanskom.
Crkva Majke Božje Škapularske
Blagdan: 16.7
Crkva Majke Božje Škašpularske (Snježne) u Moravičkim Selima prvi se put spominje 1600. godine. Smještena je na uzvisini usred mjesta. Ima oblik pačetvorine i višekutnu apsidu te masivan zvonik šiljatog krova ispred zapadnog pročelja. Danas se u crkvu ulazi kroz pokrajnja vrata na južnoj fasadi koja su povijesno vrlo zanimljiva jer imaju kameni okvir barokne dekoracije. Čitavim prostorom dominira drveni izrezbareni glavni oltar izuzetne spomeničke vrijednosti. Crkva ima dva kata, donji je širi i razrađeniji, a u pokrajnjim nišama su skulpture svetaca. U središnjoj niši, iza slike sv. Ane, nalazi se kip Bogorodice s djetetom koji su izradili domaći drvorezbari i pod zaštitom je Zavoda za zaštitu kulturne baštine.
Tijekom godina crkva je više puta dograđivana i preuređivana. Krovište crkve se 1977. g. urušilo. Ponovno je obnovljena 1989., ali zbog ranijeg nedostatka krova njena je unutrašnjost oštećena. Prema predaji uz crkvu je postojao manji samostanu u kojem su živjela dva redovnika koji su bili na pomoć župniku. 14. srpnja 1939. godine crkvu je posjetio i održao misno slavlje blaženi Alojzije Stepinac.
Piljdak
Osim obilja sakralnih spomenika na ovom je području do danas sačuvan kameni signalni stup Piljdak. On se nalazi na raskrižju putova Brod Moravice-Moravička Sela-Maklen. Niše u kamenu stupu, oblika uspravnog kvadra višem od 2 metra i širokom oko metar, okrenute su prema Selima.
Prema narodnoj predaji Piljdak je služio još u doba Turaka kao signalni stup na kojem se palila vatra i tako obavještavao puk iz šire okolice o dolasku Turaka.
Služio je i kao preteča poštanskog sandučića jer su se u nišama ostavljale poruke za sela prema kojima je okrenut. To je jedini nedostatno istražen, a jedinstven povijesni spomenik naše dalje prošlosti, zanimljiv za proučavanje i obilazak.
Kapela krvi Kristove
Blagdan: 1.7.
Nije poznata godina izgradnje kapele Krvi Kristove u Podstenama.
To je jednostavna malena kapela sa oltarom nad kojim dominira veliko drveno raspelo. Iznad pročelja ima mali drveni zvonik.
Kapela svetog Roka
Blagdan: 16.8.
Crkva je smještena na groblju u naselju Brod Moravice. Izgrađena je 1640. godine. Prostor svetišta dobro je osvijetljen dvama bočnim pravokutno olbikovanim prozorima. Poligonalno svetište crkve presvođeno je radijalno-rebrastim svodom. Pročelja i krov crkve obnovljeni su prije desetak godina. Sveti Rok je suzaštitnik župe sv. Nikole b. Brod Moravice pa se ujedno na njegov blagdan obilježava dan općine Brod Moravice.
Kapela svetog Josipa
Blagdan: 19.3.
Kapela sv. Josipa u Starim Lazima najvjerojatnije je podignuta u 17 stoljeću. Kapela je radikalnije obnovljena 1931. godine o čemu svjedoči natpis iznad njezinog portala. Pročelje rastvaraju pravokutni pobočni prozorski otvori. Iznad portala nalazi se natpis „POPRAVAK 1931.“ i sekundarno uzidan kameni fragment s tri lučno oblikovaneniše. Prezbiterij crkve presvođen je križnim svodom. Obnovljena je 2006. godine.
Kapela Srca Isusova
Blagdan: Srce Isusovo, pomična svetkovina
Izgradnja Kapele Srca Isusova započinje 1906. a završava 1908. godine kada je ujedno i posvećena. Kapela u svojoj unutrašnjosti sadrži glavni oltar sa kipom Srca Isusova. Kapela je izgrađena na poticaj Velikodraških pokućaraca.
Kapela sv. Ane
Blagdan: 26.7.
Kapela svete Ane u Zavrhu izgrađena je sredinom ili krajem 19. stoljeća. To je jednostavna kapela koja u unutrašnjosti ima jednostavan oltar sa kipom Svete Ane. Unutrašnjost je oslikana biljnim ornamentima a na svodu je prikaz zvijezdanog neba. Krov je prikriven šindrom. Blagdan svete Ane je najveće Završko prošćenje.